Monitorul Oficial Local

ȘCOALA --> Home

PROIECT DE DEZVOLTARE INSTITUŢIONALĂ 2018-2022

Proiect de dezvoltare instituțională 2018-2022

Planul de dezvoltare instituţională are în vedere dezvoltarea Școlii Gimnaziale ,,Vasile Alecsandri" Mircești în perioada ianuarie 2018 -  decembrie 2022. Durată de viață de 4 ani a fost aleasă de echipa de proiect ținând cont de modificările legislative la care este supus domeniul educaţiei și de evoluția demografică a zonei în care se află situată școala.

Şcoala reprezintă cadrul organizat și competent, cu responsabilităţi majore multiple în viaţa unei comunităţi pentru educarea și instruirea  tinerei generaţii. Rolul ei este de a continua într-un cadru organizat și știinţific procesul de instruire și educare a copiilor, proces început în familie. Proiectul de dezvoltare instituțională are o importanță deosebită, deoarece concentrează atenția asupra finalităților  educaționale, asigurând concentrarea tuturor domeniilor funcționale ale managementului (curriculum, resurse umane, material-financiare,
relații sistemice și comunitare) și asigură coerența strategiei pe termen lung a școlii.

Întocmirea Proiectului planului de dezvoltare instituțională s-a realizat plecând de la o radiografie realistă asupra mediului extern în care activează instituţia de învăţământ și asupra mediului organizaţional intern și prin consultarea părților interesate, ținându-se cont de factorii care influențează eficiența activității educaționale.

S-au reformulat ţintele strategice pentru perioada avută în vedere, pentru ca Planul de Dezvoltare Instituţională 2018-2022 să răspundă nevoilor școlii și să reflecte modificările legislative, cerințele societății actuale și valorile europene.

Şcoala funcţionează ca un centru coordonator și de legătură cu celelalte instituţii ale comunităţii și cu ceilalţi factori cu preocupări educaţionale și se dezvoltă prin efortul combinat al structurii de conducere a școlii, al personalului școlii, al elevilor și părinților, aceștia alcătuind comunitatea educațională. De aici permanenţa actului educaţional, continua instruire și educare a fiinţei umane, permanenta atenţie ce trebuie acordată schimbărilor de conţinut pe care le impune societatea și capacitatea de adaptare a tinerilor la cerinţele mereu sporite ale societăţii contemporane.

Sigla Școlii Gimnaziale Mircești, județul Iași

Proiect de dezvoltare instituțională
Planul de dezvolatre institutionala 2019-2023
Planul managerial 2019-2020